Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej, coraz bardziej powszechną wśród przedsiębiorców. Kodeks spółek handlowych reguluje dwie drogi rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć drogą tradycyjną, tj. drogą papierową bądź drogą elektroniczną. Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą tradycyjną papierową wiąże się jednakże z większą ilością formalności, których należy dochować. Pierwszą czynnością, którą należy podjąć jest konieczność podpisania umowy spółki w formie aktu notarialnego, dodatkowo konieczne jest notarialne potwierdzenie podpisów wspólników. Nie obejdzie się wiec bez wizyty u notariusza i poniesienia kosztów notarialnych. Dopiero po dokonaniu tychże czynności, dysponując ww. dokumentacją możliwe jest dokonanie wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata za wpis do Sądu Rejestrowego oraz ogłoszenie w MSiG wynosi 600 złotych. Mamy wówczas oficjalne zawiązanie spółki. Ostatnia czynność po zarejestrowaniu spółki z o.o. w KRS to utworzenie dla niej rachunku bankowego spółki. Podsumowując, cały proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą tradycyjną, tzn. papierową może potrwać nawet kilka miesięcy.
Ustawodawca przewidział również możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną przez Internet, czego największą niewątpliwą korzyścią jest możliwość utworzenia spółki już w 24 godziny od dnia zawarcia umowy, czyli dokonania czynności elektronicznych.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks Spółek Handlowych przewiduje bowiem w art. 1571, że:
1 Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy.
2. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 3. Umowa, o której mowa w § 1, zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
Rejestracja spółki odbywa się wówczas w systemie S24, czyli jak sama nazwa wskazuje, powinna nastąpić w 24 godziny. W praktyce termin ten jest zachowany, incydentalnie może ulec nieznacznemu wydłużeniu, nie więcej jednak niż o kilka dni. Ponadto zauważalnym atutem tego sposobu rejestracji spółki jest brak konieczności sporządzania umowy w formie aktu notarialnego, co wpływa na obniżenie kosztów związanych z zakładaniem spółki w ten sposób. Umowę sporządza się przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie S24. Podkreślenia jednakże wymaga, iż wykorzystanie wzorca wiąże się z tym, że przedsiębiorcy w systemie S24 mają ograniczoną możliwość wyboru postanowień umowy do tych tylko, które są udostępnione we wzorcu. Oznacza to więc, że ta forma założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością adresowana jest do tych przedsiębiorców, którzy nie planują skomplikowanych postanowień umownych już od samego początku działania spółki. Powstająca w trybie elektronicznym treść umowy spółki z o.o. jest ograniczona do minimum i w niektórych przypadkach może nie zapewniać przedsiębiorcom możliwości wprowadzenia oczekiwanych przez nich wszystkich regulacji. Zauważenia ponadto wymaga, iż system S-24 dopuszcza możliwość wniesienia do spółki tylko wkładów pieniężnych, co wyklucza z systemu tych przedsiębiorców, którzy chcą do spółki wnieść aportem przedsiębiorstwo lub nieruchomość. Z wymogów formalnych, które należy spełnić przed rozpoczęciem tej procedury, podkreślenia wymaga, że osoby wybierające ten sposób rejestracji powinny posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny bądź Profil Zaufany ePUAP. Profil zaufany ePUAP może założyć nawet elektronicznie, wystarczające jest posiadanie konta bankowego. Osoby, które zdecydują się na założenie spółki z o.o. w ten sposób, wystarczy, że udadzą się do adwokata lub radcy prawnego, który przeprowadzi ich bezpiecznie przez procedurę założenia spółki w systemie S-24.Wystarczy, aby podczas tego spotkania uczestniczyli wspólnicy spółki, która ma zostać założona. Nasza Kancelaria w Poznaniu świadczy usługi tego rodzaju, dzięki czemu zapewnia profesjonalny przebieg procesu założenia spółki przez Internet.
Podsumowując, stwierdzić należy, iż proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet, w systemie S-24 jest korzystniejsze zarówno z uwagi na czas oczekiwania na założenie spółki jak również z uwagi na wysokość kosztów z tym związanych. Pamiętać należy jedynie o tym, że wszystkie osoby podpisujące umowę spółki z o.o. i biorące udział w jej rejestracji muszą mieć aktywne konto w systemie S-24 oraz możliwość złożenia elektronicznego podpisu Profilem Zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Założenie konta jest bezpłatne, szybkie i proste, dlatego wymagania techniczne nie powinny stanowić przeszkody w podjęciu decyzji o tego rodzaju sposobie powołania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym bardziej, że adwokat lub radca prawny może przeprowadzić przez tę procedurę bezstresowo i bezpiecznie.
ul. Bydgoska 2/7F, 61-127 Poznań
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 10:00- 18:00
Odbycie konsultacji możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie za pośrednictwem Sekretariatu Kancelarii.