NIEPRAWIDŁOWO DORĘCZONY NAKAZ ZAPŁATY

Kiedy o nakazie zapłaty dowiadujesz się od komornika sądowego lub od pracodawcy

Niestety, ale wielokrotnie zdarza się, że pozwany dłużnik nie ma wiedzy o tym, że przeciwko niemu toczy się postępowanie sądowe, a nawet, że zostało one prawomocnie zakończone, a on przegrał sprawę. Nie ma więc wiedzy o tym, że zobowiązany jest do zapłaty należności na rzecz swojego wierzyciela ani w jakiej wysokości. Sytuacja, w której dłużnik dowiaduje się o nakazie zapłaty od komornika sądowego lub od swojego pracodawcy jest sytuacją nader częstą. Wynika bowiem z tego, że dłużnikowi nie został doręczony uprzednio nakaz zapłaty wraz z pozwem na jego adres korespondencyjny a postępowanie sądowe zostało już prawomocnie zakończone, ponieważ toczyło się bez jego udziału. Powodem powyższego jest fakt, że wierzyciel wskazał w pozwie jako adres zamieszkania dłużnika, adres pod którym aktualnie on już nie zamieszkuje, choć zamieszkiwać pod nim mógł w dniu zawierania z nim umowy, czyli powstania zobowiązania. Jest to najczęściej adres widniejący na umowie lub wskazany niegdyś przez samego dłużnika. Jeżeli zawarcie umowy miało miejsce wiele lat wcześniej, wierzyciel nie podejmuje trudu aby sprawdzić, czy adres ten jest aktualny, wskazując go w pozwie jako adres zamieszkania dłużnika. Jeżeli więc korespondencja sądowa zostaje doręczona to właśnie pod adres, pod którym dłużnik już nie zamieszkuje. Ponadto, w sytuacji kiedy takie doręczenie miało miejsce kilka lat temu, to po upływie okresu 2-tygodniowej awizacji, Sąd uznawał, że korespondencja ta została skutecznie przez pozwanego dłużnika odebrana. Bardzo często dłużnik więc jest zdziwiony sytuacją, kiedy komornik sądowy dokonał zajęcia środków pieniężnych na jego koncie bankowym i wynagrodzenia za pracę i chciałby je odzyskać, lecz nie wie jak. W wielu przypadkach o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, zawiadamia dłużnika pracodawca, który zobowiązany jest do przekazywania środków pochodzących z wynagrodzenia za pracę komornikowi sądowemu. Najważniejszą pozytywną wiadomością dla dłużnika, jest ta, że istnieje duża szansa uchylenia takiego prawomocnego nakazu zapłaty, aby finalnie wygrać sprawę w sądzie, pozbyć się długów, a ostatecznie również odzyskać pieniądze zajęte przez komornika sądowego

Jakie działania podjąć aby dowiedzieć się jaki wydano nakaz zapłaty ?

Bez względu na to czy dłużnik dowiedział się o sprawie od komornika sądowego czy od swojego pracodawcy, musi zapoznać się z dokumentem wydanym przez komornika sądowego, albowiem z niego może dowiedzieć się wielu przydatnych informacji w kontekście zakończonego postępowania sądowego, w tym: sygnatury akt komorniczych, nazwy wierzyciela, sądu, który prowadził sprawę, sygnatury akt sprawy sądowej, kwoty zasądzonej przez sąd do zapłaty przez dłużnika. Kiedy pozyskane zostaną informacje o zakończonej sprawie sądowej, konieczne będzie zapoznanie się z nimi, aby móc możliwie najszybciej podjąć obronę. Wariantów skutecznego podważenia wydanego w sprawie nakazu zapłaty jest wiele. Doświadczenie zawodowe adwokata lub radcy prawnego prowadzącego sprawę dłużnika pozwoli dostosować rozwiązanie najlepsze z możliwych, celem zminimalizowania kosztów po stronie dłużnika oraz zmaksymalizowania szans na wygranie sprawy. Nasi prawnicy z Kancelarii w Poznaniu mają wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju sprawach, dzięki czemu z sukcesem prowadzą sprawy swoich Klientów, którzy mierzą się właśnie z takimi problemami.

Jakie działania podjąć w zakończonym postępowaniu sądowym ?

W jednym przypadku koniecznie będzie złożenie wniosku o ponowne doręczenie nakazu zapłaty, w innym, złożenie wniosku o przywrócenie terminu do jego złożenia. Jednym razem konieczne jest zaskarżenie postanowienia o wydaniu postanowienia o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności, innym razem nie jest to konieczne. Bardzo często potrzebne jest uzyskanie od Sądu zaświadczenia stwierdzającego, że nakaz zapłaty został uznany za doręczony na oznaczony adres w trybie zastępczym, czyli przez awizowanie, aby następnie podjąć działania zmierzające możliwie najszybciej do zawieszenia postępowania komorniczego, zanim następnie możliwe będzie doprowadzenie do jego umorzenia wobec korzystnego rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym. Gdy sąd uwzględni wniosek, który w zależności od indywidualnego stanu prawnego sprawy będzie wnioskiem innego rodzaju lecz zmierzającym do tego samego celu, sprawa trafi na rozprawę w postępowaniu procesowym. Etap ten posłuży do wykorzystania wszelkich możliwych instrumentów prawnych zmierzających do oddalenia powództwa w całości przez Sąd rozpoznający sprawę czyli w efekcie pozbycia się długu przez pozwanego dłużnika. Powyższe będzie stanowiło podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego w całości oraz odzyskania wszelkich nienależnie zajętych i wyegzekwowanych środków pieniężnych dłużnika przez komornika sądowego

Jak wynika w powyższego, szanse na wygraną istnieją zawsze, jeżeli tylko dłużnik podejmie decyzję o tym, że chce dowiedzieć się jakie rozstrzygnięcie Sądu zapadło przeciwko niemu a następnie, że chce się jemu sprzeciwić. Szybka reakcja dłużnika zwiększa szanse na powodzenie procesu. Nie jest bowiem tak, że każde prawomocne rozstrzygnięcie Sądu zapadłe w zakończonym postępowaniu sądowym nie podlega wzruszeniu a droga do uchylenia się od skutków wydanego nakazu zapłaty została dla dłużnika nieodwracalnie zamknięta.

Zadzwoń i umów się na

Konsultacje stacjonarne

lub online

tel. 886 034 305

ul. Bydgoska 2/7F, 61-127 Poznań

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 10:00- 18:00

Odbycie konsultacji możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie za pośrednictwem Sekretariatu Kancelarii.