Jeżeli zobowiązanie umowne, w tym pochodzące chociażby z umowy kredytu lub pożyczki nie jest regularnie spłacane przez dłużnika, to wierzycielowi przysługuje prawo do wypowiedzenia tejże umowy. Jeżeli dłużnik nie spłaca kilku rat kredytowych, to zapewne niebawem otrzyma od wierzyciela oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z informacją, iż całość roszczenia wierzyciela została postawiona w stan wymagalności. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla dłużnika, ponieważ od tej chwili jest on zobowiązany do spłaty całości zadłużenia i to natychmiast. Następnym krokiem, który podejmie wierzyciel będzie złożenie pozwu do Sądu. W przypadku, gdy Sąd po zapoznaniu się z dokumentacja przedłożoną do akt sprawy przez wierzyciela stwierdzi, że żądanie wierzyciela jest zasadne wyda nakaz zapłaty, który zostanie wysłany na adres zamieszkania dłużnika podany przez wierzyciela w umowie pożyczki lub kredytu. Pierwszym krokiem, który jest niezwykle istotny dla dłużnika, jest odebranie korespondencji i zapoznanie się z treścią nakazu zapłaty. Nieodebranie korespondencji od listonosza, lub z placówki pocztowej (w przypadku awizacji przesyłki) może w niektórych sytuacjach spowodować, że postępowanie będzie toczyło się dalej, a pozwany dłużnik nie będzie miał o nim wiedzy. Ustawa reguluje podstawy prawne wydania nakazu zapłaty.
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a w innych przypadkach - jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Po utracie mocy lub uchyleniu nakazu zapłaty albo w przypadku braku podstaw do jego wydania sąd rozpoznaje sprawę według przepisów ogólnych lub w postępowaniu odrębnym właściwym dla danej sprawy, chyba że przepis szczególny przewiduje inny skutek, w szczególności umorzenie postępowania. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia. Termin, o którym mowa powyżej, wynosi:
Nakaz zapłaty doręcza się stronom. Pozwanemu nakaz zapłaty doręcza się z odpisem pozwu, z odpisami załączników do pozwu oraz pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia nakazu oraz skutkach jego niezaskarżenia. Nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono środka zaskarżenia, ma skutki prawomocnego wyroku.
Mając na względzie powyższe, jeżeli Sąd wyda nakaz zapłaty, zostanie on doręczony dłużnikowi wraz z pozwem. Termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi 2 tygodnie. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest kluczową czynnością procesową dłużnika, albowiem w razie jej braku, nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono sprzeciwu będzie miał skutki prawomocnego wyroku. Oznacza to, że na jego podstawie wierzyciel będzie mógł niezwłocznie zainicjować postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu od nakazu zapłaty wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie zawierającym środek zaskarżenia od nakazu zapłaty pozwany dłużnik powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sąd odrzuca środek zaskarżenia niedopuszczalny, spóźniony, nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto pomimo wezwania. Podsumowując: dłużnik, który otrzymał nakaz zapłaty, ma 2 tygodnie na wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, licząc od dnia odebrania przesyłki poleconej. Nasza Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w Poznaniu specjalizuje się również w sprawach antywindykacyjnych, w ramach których wnosimy sprzeciw od nakazu zapłaty w imieniu Klienta. Rozpoczęcie działań poprzedzone jest konsultacją prawną oraz analizą dokumentacji. Brak wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty spowoduje niemal natychmiastowe uprawomocnienie się nakazu zapłaty i rozpoczęcie procedury egzekucyjnej przeciwko dłużnikowi przez wierzyciela. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty przez pozwanego dłużnika spowoduje bądź to przedłużenie postępowania poprzez skierowanie sprawy na rozprawę bądź to nawet (w przypadku elektronicznego postępowania upominawczego) umorzenie postępowania, czyli jego zakończenie.
ul. Bydgoska 2/7F, 61-127 Poznań
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 10:00- 18:00
Odbycie konsultacji możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie za pośrednictwem Sekretariatu Kancelarii.