CZY WARTO WNIEŚĆ SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY ?

W jakim terminie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty ?

Z niniejszego artykułu dowiesz się, że warto wnieść skutecznie sprzeciw od nakazu zapłaty, który został Ci doręczony oraz dlaczego jest to tak bardzo istotne. W pierwszej kolejności przypomnienia wymaga, że przesyłkę listowną zawierającą nakaz zapłaty należy odebrać bezpośrednio od listonosza lub w razie jej awizacji – w placówce pocztowej. Termin odebrania przesyłki poleconej zawierającej nakaz zapłaty wraz z pozwem wniesionym przez wierzyciela ma niebagatelne znaczenie dla sprawy. Od dnia odbioru przez Ciebie przesyłki listownej, biegnie dla Ciebie termin do wniesienia sprzeciwu. Po odebraniu nakazu zapłaty masz 2 tygodnie na wniesienie sprzeciwu. Jest to jedyny sposób aby podjąć skuteczną obronę przeciwko wierzycielowi oraz uniknąć egzekucji komorniczej, nawet w przypadku gdy roszczenie wierzyciela jest według Ciebie jak najbardziej zasadne, a sprawa wydaje się być wygraną.

Skuteczne złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, skutkować będzie utratą mocy tego nakazu zapłaty i wyznaczeniem rozprawy celem dalszego procedowania, a w przypadku gdy postępowanie toczyło się w elektronicznym postępowaniu upominawczym i nakaz zapłaty został wydany przez e-sąd – nawet umorzeniem postępowania, czyli jego zakończeniem. Jak wynika więc z powyższego, wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest kluczowe, albowiem w przeciwnym razie, nakaz zapłaty uprawomocni się, a wierzyciel będzie dysponował dokumentem uprawniającym go do zainicjowania niemal natychmiast postępowania egzekucyjnego przeciwko Tobie. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest więc niezwykle istotne w kontekście późniejszego ewentualnego postępowania egzekucyjnego. Nie tylko bowiem odwlecze czas do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela, ale również może umożliwić obronę procesową dłużnikowi w postępowaniu głównym przed Sądem i doprowadzić do oddalenia powództwa wierzyciela, czyli w konsekwencji zniweczyć plany wierzyciela na działania egzekucyjne.

Podsumowując:
  1. Brak sprzeciwu dłużnika od nakazu zapłaty umożliwi wierzycielowi niemal natychmiastowe wszczęcie egzekucji komorniczej. Po stronie dłużnika pojawią się także koszty postępowania sądowego oraz komorniczego, a egzekucja komornicza może trwać latami. Zatem po odebraniu nakazu zapłaty niezbędne jest złożenie przez Ciebie sprzeciwu od nakazy zapłaty, nawet w przypadku gdy uważasz że roszczenie wierzyciela jest zasadne. Zawsze istnieje bowiem szansa na wygranie sprawy w postępowaniu procesowym, albowiem postępowanie sądowe może skończyć się oddaleniem roszczenia wierzyciela lub korzystną dla Ciebie ugodą, zawartą przed sądem. Brak reakcji dłużnika poprzez niewniesienie sprzeciwu stanowi pewną przegraną i jedynie pogorszenie własnej sytuacji finansowej wynikającej z możliwości niemal natychmiastowego podjęcia przez wierzyciela egzekucji skierowanej do majątku dłużnika.
  2. Po otrzymaniu przesyłki poleconej z nakazem zapłaty niezbędne jest zachowanie 2-tygodniowego terminu na złożenie do sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty, licząc od dnia następnego po dniu odebrania nakazu. Jeżeli złożysz sprzeciw nawet jeden dzień po tym terminie, nakaz zapłaty uprawomocni się i powód, który wniósł pozew do Sądu, będzie uprawniony do zainicjowania postępowania egzekucyjnego niemal niezwłocznie, aby następnie skutecznie egzekwować swoją należność. Zachowanie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty ma więc niebagatelne znaczenie dla dłużnika. 
  3. Sprzeciw od nakazu zapłaty musi zawierać Twoje zarzuty, na których opierasz swój sprzeciw. W sprzeciwie od nakazu zapłaty można powołać się na szereg argumentów, w tym, m.in. na: brak zawarcia umowy, nieważność umowy, wykonanie zobowiązania przez dłużnika w całości, zawarcie z wierzycielem ugody, braku wymagalności roszczenia wierzyciela, nieskuteczności cesji. Celem wykazania swoich racji, koniecznie jest przedłożenie do akt sprawy dokumentów potwierdzających słuszność Twoich racji. Sprzeciw od nakazu zapłaty jest pierwszym, ale zarazem ostatnim merytorycznym pismem procesowym w sprawie, który umożliwia Ci zajęcie stanowiska, powołanie wszelkich zarzutów, złożenie wniosków dowodowych. Późniejsza obrona procesowa będzie już ograniczona. Dlatego tak ważne jest, aby sprzeciw od nakazu zapłaty zawierał niezbędną argumentację, opierał się o pewnego rodzaju strategię procesową oraz zawierał wszelkie niezbędne załączniki w postaci dokumentów umożliwiających Sądowi oddalenie powództwa wierzyciela i wygranie procesu przez dłużnika. Fachowe przygotowanie sprzeciwu od nakazu zapłaty, z zachowaniem formalnych i merytorycznych wymogów zwiększa szansę wygrania sprawy. Adwokat lub radca prawny specjalizujący się w antywindykacji pomoże Ci sporządzić sprzeciw od nakazu zapłaty spełniający wszystkie wymogi formalne a także zawierający zarzuty i wnioski zmierzające do wygrania sprawy. Tylko bowiem brak wniesienia środka zaskarżenia w postaci sprzeciwu od nakazu zapłaty gwarantuje dłużnikowi przegranie sprawy i narażenie się na rychłe rozpoczęcie egzekucji komorniczej przeciwko niemu
Zadzwoń i umów się na

Konsultacje stacjonarne

lub online

tel. 886 034 305

ul. Bydgoska 2/7F, 61-127 Poznań

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 10:00- 18:00

Odbycie konsultacji możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie za pośrednictwem Sekretariatu Kancelarii.