ANTYWINDYKACJA – CO TO TAKIEGO ?

Antywindykacja to szeroko pojęte działania z zakresu prawa, wykorzystujące różnorodne instrumenty prawne, zmierzające do polepszenia sytuacji finansowej dłużnika względem wierzycieli lub działania zmierzające do zniwelowania negatywnych skutków prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji komorniczej. Czynnościami takimi mogą być: negocjacje i porozumienia z wierzycielami, restrukturyzacja zadłużenia, ale także obrona procesowa pozwanego dłużnika w postępowaniach sądowych czy też nadzorowanie prowadzonego postępowania egzekucyjnego pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem a w ostateczności również upadłość konsumencka. Działania antywindykacyjne mogą być podejmowane więc na różnych etapach zadłużenia, w tym: kiedy zaległości pieniężne dopiero powstają a wierzyciele kierują do dłużnika wezwania do zapłaty, kiedy wierzyciele podejmują czynności windykacyjne, kiedy wierzyciele inicjują postępowania sądowe przeciwko dłużnikowi ale także gdy przeciwko dłużnikowi toczą się postępowania egzekucyjne przed komornikiem sądowym. Działania te prowadzone są najczęściej przeciwko bankom, innym pożyczkodawcom, takim jak instytucje pozabankowe, firmom windykacyjnym, ale także innym podmiotom prawa, w tym osobom fizycznym, jeżeli są one wierzycielami.

Jakie są korzyści prowadzonych działań antywindykacyjnych?

W wyniku walki z windykacją można odnieść szereg pozytywnych skutków prawnych. W wyniku podjętych negocjacji z wierzycielami, możliwe jest wypracowanie porozumienia, w wyniku którego zaległość pieniężna zostanie rozłożona na raty, których wysokość będzie możliwa dla dłużnika do spłaty, przy uwzględnieniu jego możliwości zarobkowych. Istnieje możliwość dokonania restrukturyzacji zadłużenia. Jednakże zaznaczenia wymaga, iż w tym zakresie również niezbędna jest wola wierzyciela. Natomiast na etapie sądowym, wszelkie działania antywindykacyjne zmierzają bądź to do obalenia istnienia wierzytelności w ogóle lub też do skutecznego zakwestionowania jego wysokości. W toku postępowania przed sądem, można powoływać się na przedawnienie roszczenia, nieistnienie wierzytelności, niewłaściwy przelew wierzytelności czy też na nieudowodnienie roszczenia co do zasady. Istnieje więc szereg możliwości procesowych, w wyniku których powództwo wierzyciela zostanie oddalone w całości a nawet w części, w wyniku czego dłużnik nie będzie zobowiązany do dokonywania spłaty na rzecz powoda. Odnosząc się zaś do etapu postępowania egzekucyjnego, czynności te zmierzają do kontrolowania czy wszelkie czynności w wyniku których majątek dłużnika jest spieniężany celem zadośćuczynienia roszczeniom wierzyciela, odbywają się prawidłowo i zgodnie z prawem, tak aby interes dłużnika nie został naruszony. Podkreślenia wymaga, że każdej osobie zadłużonej, w świetle prawa przysługuje szereg uprawnień na gruncie materialnym i procesowym, z których może ona skorzystać. Warto znać swoje prawa i nie poddawać się wobec narastających długów. Niemal każda sytuacja prawna umożliwia podjęcie działań antywindykacyjnych, które jeżeli nie uwolnią dłużnika od zadłużenia, pozwolą umniejszyć jego wysokość lub chociażby odwleką w czasie działania windykacyjne, a także egzekucyjne.

Kiedy warto podjąć takie działania?

Prawną walkę z długami warto rozpocząć możliwie najszybciej. Czas nie sprzyja dłużnikowi. Im zaległości pieniężne są mniejsze, tym większe są szanse na odniesienie sukcesu w sprawie dotyczącej długu. Jednakże nie oznacza to, że jeżeli sprawa jest na etapie postępowania sądowego lub też postępowania egzekucyjnego, należy zrezygnować z działań antywindykacyjnych. Wykorzystanie właściwych instrumentów prawnych pozwoli na podjęcie skutecznej walki o wygraną dłużnika. Dlatego też warto podjąć działania prawne we właściwym momencie, licząc na to, że kwota zadłużenia zostanie umorzona lub też, że może znacznie się zmniejszyć. Nawet jeżeli sprawa nie ma szans na wygraną w sądzie, działanie te mogą polegać na innych alternatywnych formach walki z zadłużeniem. Specjaliści z tego zakresu w osobie adwokata lub radcy prawnego będą potrafili znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie, w tym z uwzględnieniem kosztów, które dłużnik musiałby ponieść decydując się na działania antywindykacyjne. Z całą pewnością, pomoc kancelarii będzie bezpośrednio zmierzać do tego, by polepszyć sytuację finansową dłużnika.

Co w sytuacji gdy działania antywindykacyjne nie przyniosły zamierzonych efektów?

Jeżeli postępowania sądowe nie zakończyły się powodzeniem a wierzyciele wkroczyli na etap działań egzekucyjnych przed komornikiem sądowym, dłużnik nie pozostaje bez możliwości prawnych. Nadal może uwolnić się w całości lub w części od zadłużenia, poprzez instytucję oddłużenia w toku postępowania sądowego jakim jest upadłość konsumencka. Upadłość konsumencka to niezwykle korzystne rozwiązanie dla dłużników, której procedura po wprowadzeniu szeregu nowelizacji, stała się stosunkowa prosta i szybka. Upadłość konsumencka adresowana jest dla dłużników, którzy posiadają co najmniej jednego wierzyciela i popadły w stan niewypłacalności. Istnieje domniemanie, że niewypłacalność zachodzi wtedy gdy dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań a zaległości pieniężne względem co najmniej jednego wierzyciela przekraczają okres 3 miesięcy. Upadłość konsumencka pozwala Sądowi umorzyć całość lub część zadłużenia upadłego, natomiast pozostałą część zadłużenia rozłożyć na raty w wysokości adekwatnej do możliwości zarobkowych upadłego.
Zadzwoń i umów się na

Konsultacje stacjonarne

lub online

tel. 886 034 305

ul. Bydgoska 2/7F, 61-127 Poznań

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 10:00- 18:00

Odbycie konsultacji możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie za pośrednictwem Sekretariatu Kancelarii.